Nikt z nas nie lubi wydawać dużo pieniędzy. Nieważne czy dotyczy to zakupów, czy comiesięcznych opłat za media. Dlatego w kontekście ostatnich głosów o podwyżce opłat za prąd, warto jest nauczyć się, jak optymalizować wydatki. Jak oszczędzać energię elektryczną?

Jak oszczędzać energię elektryczną?

jak oszczędzać energię elektrycznąInternet aż roi się od porad na temat tego, jak oszczędzać energię elektryczną. Warto przede wszystkim przyjrzeć się naszej codziennej rutynie. Jeżeli na przykład często korzystamy z oświetlenia, warto rozważyć zakup żarówek energooszczędnych lub zainwestować w diody LED. Zakup ten dość szybko się zwraca, zwłaszcza jeżeli dużo korzystamy z oświetlenia. Warto także pomyśleć o ogrzewaniu – jeżeli korzystamy z grzejników elektrycznych, warto je skręcać na czas nieobecności w mieszkaniu, a jeżeli to możliwe korzystać z innego źródła ciepła. To właśnie urządzenia o dużej mocy, takie jak grzejniki, kosztują nas najwięcej. Dobrym pomysłem jest także uszczelnienie drzwi i okien, aby ciepło nie uciekało drobnymi szczelinami. Pozwoli to zaoszczędzić co miesiąc nierzadko ładną sumę.

Nawyki związane z oszczędzaniem energii

Dobrze jest także wyrobić sobie pewne nawyki związane z oszczędzaniem energii, takie jak gaszenie świateł przy opuszczaniu pokoju, czy wlewanie do czajnika tylko tyle wody, ile planujemy wykorzystać. Często także słyszy się o osobach, które nastawiają wodę w czajniku, a potem o niej zapominają – oczywiście jest to szkodliwy nawyk. Najlepszym posunięciem wydaje się wykorzystywanie klasycznego czajnika, stawianego na kuchence – przygotowanie herbaty trwa wprawdzie dłużej, ale jest znacznie tańsze. Dobrym pomysłem jest zakup miernika poboru prądu – pozwoli nam on skutecznie zlokalizować miejsca i urządzenia pochłaniające najwięcej prądu. To znacznie ułatwia szukanie dalszych oszczędności.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *