Toner jest podstawowym wyposażeniem każdej drukarki laserowej. To urządzenie świetnie sprawdza się zarówno do użytku domowego, jak i w mniejszych i większych firmach. Osoby korzystające z tego sprzętu jako jego zaletę wymieniają stosunkowo niskie koszty związane z eksploatacją urządzenia. Na niskie koszty składa się między innymi materiał eksploatacyjny. Dowiedz się, w jaki sposób powstaje toner.

Z czego składa się toner?

Toner jest odpowiednikiem tuszu, który znajduje się w drukarkach atramentowych. Ma on postać barwnego proszku. Użytkownik tego sprzętu najczęściej potrzebuje wydruków czarno-białych, czyli w większości dokumentów tekstowych. Do wydruków kolorowych niezbędne są pojemniki z wkładami kolorowymi (oprócz podstawowego czarnego, dodatkowo potrzebny jest niebieski, czerwony i żółty). Warto wiedzieć, że używając tych pojemników, z łatwością wydrukujesz również czarno biały dokument, zmieniając jedynie ustawienia wydruku. 

Tonery do drukarek Brother, HP oraz Canon – czym różnią się poszczególne produkty? Producenci materiałów eksploatacyjnych swoje produkty oznaczają jako opatentowane. Co się za tym kryje? Oznacza to, że dokładny skład i proporcje użytych materiałów są utajnione. Nie jest jednak tajemnicą fakt, że do stworzenia tonera niezbędna są cząsteczki żywicy, sproszkowane żelazo oraz pigment, który jest szczególnie ważny, ponieważ to on zapewnia odpowiedni kolor substancji. Konkretne proporcje wymienionych substancji wpływają na uzyskiwane na wydrukach barwy. Dodatkowym składnikiem, który wchodzi w skład proszku tonerowego, jest niewielka ilość substancji chemicznej (w dużym uproszczeniu jest ona nazywana woskiem), która osłania barwnik.

Jak powstaje toner?

Cały proces tworzenia tonera składa się z wielu etapów i nie należy on do najprostszych. W pierwszej kolejności następuje produkcja chemiczna. Podczas tego kroku dobierane są opatentowane przez producentów, ilości poszczególnych substancji, które uważne połączone, tworzą niepowtarzalną mieszankę. Tak uzyskany proszek tonerowy umieszcza się w specjalnych wkładach. Następnym, równie ważnym etapem, jest kontrola jakości uzyskanego produktu. Kiedy materiał trafia na linię produkcyjną wyznaczony do tego zadania pracownik, sprawdza jego parametry fizyczno – chemiczne. Muszą one odpowiadać normom obowiązującym danego producenta. Dotyczy to zarówno tonerów do drukarek Brother, HP, Canon jak i nieco mniejszych firm. Kolejny etap to pakowanie sprawdzonych wcześniej egzemplarzy. Tonery muszą być odpowiednio zabezpieczone w czasie transportu. Dobrze zapakowane materiały eksploatacyjne trafiają następnie do hurtowni i detalicznych sprzedawców. 

Z myślą o ekologii coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy zużyty toner trafia z powrotem na linię produkcyjną. Zanim to jednak nastąpi, jest on oczywiście poddawany dokładnemu czyszczeniu. Tylko tonery, które przeszły pełen proces refabrykacji są dopuszczane do ponownego użytku. Tak przygotowane materiały są w pełni bezpieczne i w żaden sposób nie wpływają na jakość wydruków.