Wysiłek fizyczny, zwłaszcza w postaci regularnych treningów, wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Ćwicząc, potrzebujemy więcej witamin, elektrolitów, węglowodanów i białka. Gdzie ich szukać? W jedzeniu, jak polecają dietetycy, czy w suplementach, np. na https://olimp-labs.pl/? Aby znaleźć odpowiedź, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze oraz faktyczną zawartość wybranych substancji w produktach spożywczych i kapsułkach.

Symptomy zbyt intensywnego wysiłku

Ruch obciąża organizm. Gdy ćwiczymy, tracimy energię, a nasz metabolizm przyspiesza, dlatego potrzebujemy więcej węglowodanów i białka. Dodatkowo podczas wysiłku wydalamy wraz z potem znaczne ilości istotnych witamin i elektrolitów.

Są różne parametry badania natężenia wysiłku fizycznego, ale dla amatorów sportu ważniejszym wyznacznikiem jest samopoczucie. Innymi słowy, jeśli trening nie sprawia już przyjemności, jesteśmy ciągle zmęczeni i apatyczni, może to oznaczać, że wybrana aktywność jest dla nas zbyt intensywna. Niepokój powinny wywołać również skurcze mięśni, nawracające kontuzje, obniżona odporność i podatność na przeziębienia. Większości tych problemów można zaradzić odpoczynkiem i uzupełnianiem brakujących składników odżywczych.

Natura a suplementy https://olimp-labs.pl/

Piramida Żywienia przygotowana przez Instytut Żywności i Żywienia jest rzetelnym drogowskazem dla osób, które uprawiają sport zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Można dodatkowo analizować tabele z zawartością substancji w różnych produktach i układać według nich menu – tym zajmują się dietetycy. Dla sportowców amatorów, którzy nie korzystają z profesjonalnych doradców, zadanie to może być karkołomne.

Weźmy np. witaminę C. Osoba aktywna fizycznie dziennie potrzebuje 500–1000 mg kwasu askorbinowego. Łatwo obliczyć, ile papryk trzeba zjeść, skoro 100 g zawiera 125–200 mg witaminy C. Dla porównania kapsułka suplementu https://olimp-labs.pl/ to 1000 mg tego składnika. Kontrargumentem jest gorsze wchłanianie syntetycznych mikroelementów.

Inna rzecz, że ilość składników odżywczych w naturalnych produktach zależy od wielu elementów. Niezrównoważone rolnictwo oraz stosowanie pestycydów i insektycydów obniża jakość jedzenia. Warzywa są co prawda większe, ładniejsze i nierobaczywe, ale zawartość witamin i minerałów uboższa. Jak wskazują naukowcy, w ciągu ostatnich 50–80 lat w 80% badanej żywności spadł poziom wapnia, potasu i żelaza, a 50% straciło swój właściwy poziom witaminy C.

Warto się wspomagać

Powyższe oznacza jedno: w przypadku osób aktywnych fizycznie warto uzupełniać naturalne odżywianie suplementacją, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do ekologicznie uprawianych warzyw i owoców. Wcześniej oczywiście należy wykonać odpowiednie badania i ustalić z lekarzem, których składników nasz organizm potrzebuje.