Prowadzenie przychodni na najwyższym poziomie wymaga zaangażowania lekarzy, którzy są świetnymi specjalistami, ale także znakomitej organizacji pracy całej placówki. W tym drugim przypadku znakomitym wsparciem dla lekarzy, pracowników gabinetów lub przychodni, a także pacjentów będzie nowoczesne oprogramowanie medyczne. Jak wpływa ono na funkcjonowanie placówki medycznej? Poznaj najważniejsze korzyści. 

Wygoda dla lekarzy i pacjentów

Każdy lekarz, który leczy swoich pacjentów, doskonale wie, jak cenny jest czas w jego pracy. Postawienie właściwej diagnozy i prowadzenie leczenia to jedno, ale druga część wizyty to wypełnianie dokumentacji. Celem oprogramowania medycznego jest usprawnienie pracy medyków, którzy w prosty, ale przede wszystkim szybki sposób mogą tworzyć dokumentację medyczną swoich pacjentów, zlecić odpowiednie badania, wystawić e-receptę lub zwolnienie. Korzystanie z tego rodzaju oprogramowania ma również wpływ na pacjentów. Zyskują oni większą uwagę lekarza, który nie tonie w biurokracji i może skupić się na danym przypadku chorobowym. Ponadto placówki z nowoczesnym oprogramowaniem medycznym mają prostszy i wygodniejszy system rejestracji wizyt lekarskich, który odbywa się online. Pacjent nie irytuje się tym, że nie może dodzwonić się do placówki, aby umówić wizytę. Systemy rejestracji są tak zorganizowane, że planują wizyty na konkretną godzinę, co eliminuje kolejki w placówkach medycznych. Oprogramowanie medyczne jest zatem usprawnieniem dla gabinetów lekarskich, ale także pacjentów.  

Jedno oprogramowanie medyczne wiele korzyści

Wielką zaletą oprogramowania medycznego jest kompleksowość. W jednym systemie znajduje się wiele funkcjonalności, które ułatwiają prowadzenie gabinetu lekarskiego. Zacznijmy od początku, czyli od rejestracji. Pacjenci korzystający z placówek z oprogramowaniem medycznym mogą sprawnie i szybko umówić się na wizytę. Kolejna korzyść jest związana z dokumentacją medyczną. Dzisiaj lekarze są zobowiązani do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Oznacza to, że dostęp do historii choroby pacjenta dla lekarza jest łatwiejszy, zwłaszcza wtedy, gdy pacjent potrzebuje nagłej konsultacji. Wystarczy, że lekarz zaloguje się do systemu i sprawdzi dokumentację, przebyte choroby, czy ewentualne alergie. Równie łatwe jest wystawianie dokumentów. Oprogramowanie medyczne jest wyposażone w szablony do e-skierowań, e-recept, e-zwolnień i innych dokumentów. Lekarze mają także dostęp do bazy leków. Jeżeli gabinet lekarski ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, wówczas rozliczanie się z tą instytucją też jest prostsze.  

Bezpieczeństwo danych  

Dane pacjentów i ich dokumentacje medyczne to szczególny rodzaj informacji, który wymaga zabezpieczeń na najwyższym poziomie. To bardzo ważne, aby wybrać dostawcę oprogramowania medycznego, dla którego bezpieczeństwo danych jest priorytetem. Warto dowiedzieć się od dostawcy, w jaki sposób zabezpiecza dane gromadzone przez gabinet lekarski i czy można z jego strony liczyć na współpracę oraz serwis w razie ewentualnych problemów technicznych.