
Scrum Master to zawód, który zyskuje na popularności, jednak wciąż zakres jego obowiązków bywa niezrozumiały. W artykule przybliżamy, jaka wiedza jest niezbędna do zajmowania tego stanowiska oraz czy samo teoretyczne przygotowanie jest wystarczające, by zmienić branżę na IT.
Scrum Master – jakie są jego obowiązki?
Na początku należy ustalić, co wchodzi w zakres kompetencji Scrum Mastera. Osoba zajmująca to stanowisko:
- jest odpowiedzialna za właściwe stosowanie frameworku Scrum,
- pomaga zespołowi w zrozumienia Scruma,
- dba o dostarczanie produktu na czas oraz o szybki przekaz informacji zwrotnej od użytkowników,
- odpowiada za przewidywalności w prognozowaniu dostarczenia wartości,
- jest określana mianem Przywódcy Służebnego,
- pomaga zespołom w kształtowaniu myślenia długoterminowego,
- buduje elastyczność oraz wzajemne zaufanie w organizacji i zespole projektowym,
- raczej służy zespołowi, niż mu przewodzi.
Scrum Guide – niezbędnik Scrum Mastera
Zanim skorzystasz ze szkolenia Scrum, warto byś zapoznał się z Przewodnikiem po Scrumie, czyli dokumentem, który został stworzony przez twórców Scruma i jest przez nich aktualizowany i ulepszany. Scrum Guide to nie tylko kilkanaście stron, które przyszli Scrum Masterzy muszą odhaczyć na liście, Przewodnik powinien im towarzyszyć przez cały czas w trakcie kariery zawodowej, ponieważ zawiera on kompleksowe wytłumaczenie idei Scruma, o której łatwo zapomnieć w natłoku codziennej pracy.
Praktyka i mentoring w Scrumie
Praktyka stosowania Scruma nie oznacza tego samego co zajmowanie stanowiska Scrum Mastera. Badania pokazują, że sukces w każdej dziedzinie zależy przede wszystkim od praktyki w danej branży. Uczenie się ze szkoleń czy książek oraz coaching, mentoring i konferencje to zaledwie początek. Jakie umiejętności wykształcają się w trakcie praktykowania Scruma? Są to m.in.:
- zarządzanie czasem,
- zarządzanie priorytetami,
- zarządzanie projektami,
- zarządzanie zespołem,
- współpraca z kadrą zarządzającą,
- znajomość procesów biznesowych,
- obsługa klienta,
- networking,
- aktywne słuchanie,
- krytyczne myślenie,
- empatia,
- przeprowadzanie zmian
Kluczem do uzyskania umiejętności Scrum Mastera, jest codzienne praktykowanie działań z tego zakresu i wdrażanie ich w życie zawodowe, nawet jeżeli formalnie nie pracujesz jeszcze w Scrumie.
Kolejną z możliwych dróg do uzyskania wymaganych na stanowisko Scrum Mastera umiejętności, jest mentoring. Programy mentoringowe są popularnym rozwiązaniem w firmach, które inwestują w rozwój swoich pracowników. Za pośrednictwem certyfikowanego mentora, pracownik otrzymuje wiedzę, która jest poświadczona odpowiednim dokumentem. Mentoring przyjmuje dwie formy – można wybrać mentora wewnątrz własnej organizacji, jeśli istnieje firmie stanowisko Scrum Mastera, na które chcielibyśmy w przyszłości aplikować. Jeśli natomiast firma chce pozyskać z własnych zasobów osobę na stanowisko Scrum Mastera, wówczas mentora należy znaleźć na zewnątrz organizacji. W każdym z przypadków, proponując współpracę, należy przedstawić swoją motywację i cele zawodowe.