Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, ale gdy zagłębisz się w szczegóły, przekonasz się, że aplikacje webowe i strony internetowe różnią się między sobą. Dowiedzmy się, jak korzystają z nich użytkownicy i czym charakteryzują się poszczególne pojęcia.     

Co to jest strona internetowa?

Strony internetowe jest to zbiór uporządkowanych elementów, do którego użytkownicy mają dostęp za pomocą przeglądarki internetowej. Każda ze stron posiada także swoją domenę. Początkowo strony internetowe miały formę statycznych stron wykonanych w HTML i CSS. Dzisiaj wykorzystuje się także inne technologie, które odpowiadają za to, że stają się bardziej funkcjonalne. Gdy przyjrzymy się stronie internetowej z punktu widzenia użytkownika, to pełni ona przede wszystkim funkcję informacyjną. Jej celem jest np. przedstawienie danej firmy, „opowiedzenie” o ofercie i zachęcenie do kontaktu. Za pomocą nawigacji użytkownik dociera do różnych informacji w witrynie. Strona internetowa nie jest nastawiona na interakcję z użytkownikiem. 

Co to jest aplikacja webowa? 

O aplikacji webowej można powiedzieć, że jest ona czymś pomiędzy stroną internetową a standardową aplikacją, która wymaga zainstalowania na urządzeniu. Aplikacja webowa, podobnie jak strona internetowa, uruchamiana jest w przeglądarce internetowej. Wyróżnia ją jednak duża funkcjonalność. Jest ona przygotowana w taki sposób, aby odbierać dane i je przetwarzać. Oznacza to, że użytkownik może w aplikacji webowej wykonać pewne działania – może to być wypełnienie i wysyłka formularza, zalogowanie się do profilu użytkownika, czy rezerwacja online pobytu w hotelu.     

Różnice między aplikacją webową a stroną internetową

Osoby, które tworzą strony internetowe i aplikacje webowe z pewnością mogą wymienić wiele różnic. W tym artykule skupimy się na tych najważniejszych. 

  • Funkcjonalność i interakcje użytkowników

Biorąc pod uwagę funkcjonalność i to, co mogą użytkownicy, aplikacja webowa jest bardziej zaawansowana, ponieważ zawiera elementy dynamiczne. Pozwala na wykonanie rozmaitych działań. Natomiast strona internetowa przede wszystkim jest statyczna i ma być źródłem informacji. Użytkownicy za pomocą nawigacji mogą przeglądać poszczególne podstrony, ale bez większej interakcji.  

  • Różnorodne technologie

Teraz zrobi się poważniej, ponieważ skupimy się na technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu stron i aplikacji. Strony internetowe zazwyczaj bazują na HTML-u, który odpowiada za strukturę witryny, CSS-ie, który związany jest z wyglądem witryny i JavaScripcie, który odpowiada za pewną funkcjonalność. W przypadku aplikacji webowych wkraczają bardziej skomplikowane technologie, takie jak np. PHP, React, Vue, czy Node.js. Oznacza to, że stworzenie aplikacji webowej wymaga większego nakładu czasu, wiedzy i doświadczenia, ale też w zamian dostajesz bardziej rozbudowany produkt. 

Podsumowanie

Co wybrać? Tak naprawdę zależy to od Twoich potrzeb. Uwzględniając je, stawiasz odpowiednio na strony internetowe lub aplikacje webowe. Wrocław – o tym mieście mówi się, że to polska Dolina Krzemowa. Działa tutaj wiele firm IT, które realizują rozmaite projekty. Jeżeli potrzebujesz aplikacji webowej lub strony internetowej, sprawdź, co mają do zaoferowania specjaliści z Dolnego Śląska.