Niektóre związki nie mają przyszłości. Uświadomienie sobie tego może brzmieć przerażająco. Żyjemy z kimś w małżeństwie kilka lat i nagle okazuje się, że związek nam się nie układa i konieczne jest podjęcie decyzji o rozwodzie. Niektóre małżeństwa próbują ratować związek dla dzieci lub z nadziei, że coś jeszcze z niego wyniknie. Poniżej przestawiamy kilka powodów, dla których rozwód jest lepszy niż próba uratowania małżeństwa.

Jeśli posiadacie dzieci, pomyślcie o nich. Nieustanne kłótnie, dogryzanie sobie i ciężka atmosfera w dużym stopniu odbijają się na dzieciach. Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy, że dzieci doskonale rozumieją, co dzieje się dookoła nich. Racjonalniej będzie poświęcić czas dzieciom niż marnować go na kłótnie i walkę z mężem lub żoną. Utrzymywanie małżeństwa dla dobra dzieci nie jest rozwiązaniem. Dzieci mogą być szczęśliwe również wówczas, gdy rodzice żyją osobno.Wystarczy się postarać i zapewnić dzieciom wspólne i nieograniczone kontakty.

Często w małżeństwie, które ulega rozpadowi, jeden z małżonków poświęca wszystko dla drugiego współmałżonka i stara się uratować związek i rodzinę. Taka sytuacja nie jest dobra, ponieważ zapominamy swoich potrzebach i rozwoju, liczy się tylko zadowoleniu drugiej osoby. W tym przypadku rozwód jest furtką do tego, by zacząć swoją samorealizację i zacząć żyć. 

Rozwód może być również szansą na znalezienie nowej miłości. Jeśli w małżeństwie nam się nie układa, to warto zebrać się w sobie i zabrać się za formalności związane z rozwodem. Może się on stać dla nas szansą na nowe, lepsze życie. 

W małżeństwie, które jest na skraju, często pojawia się samotność. Samotność w związku jest jednym z najgorszych uczuć. Zdecydowanie lepiej odważyć się i wziąć rozwód i być samotnym, ale nie w związku. Nie jest to piętno, a wybór. Pozwoli to na lepsze życie, bez smutku, a z pewnością, z szansą na odnalezienie szczęścia.

Rozwód jest ciężką decyzją, którą musimy przepracować sami ze sobą. Zdecydowanie nie ma sensu tkwić w związku, który nie przynosi nam szczęścia. Utrzymywanie relacji małżeńskich jedynie z uwagi na dzieci nie jest najlepszym rozwiązaniem. Rozwód od strony prywatnej może mieć dwie przesłanki – pozytywne i negatywne. Pozytywne przesłanki rozwodowe dopuszczają orzeczenie rozwodu i muszą oznaczać zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Negatywne przesłanki rozwodowe to takie, które nie dopuszczają do orzeczenia rozwodu. Dzieje się tak w przypadku, gdy sąd weźmie pod uwagę dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Kolejną przyczyną są zasady współżycia społecznego. Trzecią przesłanką jest żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winny rozkładu pożycia. 

Decydując się na rozwód, powinniście Państwo wybrać dobrego adwokata, który od początku wyjaśni Państwu przebieg sprawy rozwodowej i pozwoli zminimalizować wszelki stres.