Czyszczenie wentylacji z reguły wykonywane jest przez firmę z dużym doświadczeniem, a także profesjonalnym sprzętem. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od wykonawcy i jego dokładności. Systematyczności czyszczenia i dezynfekcji systemu wentylacyjnego nie powinno się ignorować, ponieważ może to w znacznym stopniu wpłynąć na zdrowie osób, które przebywają w danych pomieszczeniach. Jak więc fachowo przeprowadzić czyszczenie wentylacji?

Dokładne wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych wymaga wprawy i dobrego sprzętu, a także dokładności. Same przygotowania do czyszczenia w tym rozłożenie rusztowań i sprzetów może zająć trochę czas. Czyszczenie wentylacji może odbywać się w budynku, w którym aktualnie nikt nie przebywa lub zupełnie odwrotnie, podczas pracy innych. Wszystko zależy od tego, jakim sprzętem dysponuje dana firma. Nowoczesna technologia pozwala na czyszczenie w obecności innych osób.

Tak więc sprzęt powinien być niezwykle brany pod uwagę podczas wyboru firmy, która przeprowadzi czyszczenie. Następną sprawą jest doświadczenie, a ostatnią cena. Nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie nią.

Jak odbywa się czyszczenie wentylacji?

Zazwyczaj wykonuje się je przy pomocy mechanicznych szczotek obrotowych.Szczotki wprowadza się do kanału nawiewnego. Można wykorzystać do tego również robota, wyposażonego w układ jezdny ze szczotkami. Roboty zazwyczaj posiadają kamery. To, co istotne, to fakt, że profesjonalne firmy posiadają możliwość wykonania badań mikrobiologicznych zanim w ogóle podejmą się czyszczenia. Mogą wówczas ocenić z czym się mierzą. Szczotki obrotowe usuwają zanieczyszczenia z powierzchni kanałów wentylacyjnych. Te następnie zasysane są przez odkurzacz.

Jeśli kanały wentylacyjne są długie, czyszczenie w nich odbywa się etapami. Po zakończeniu czyszczenia kanałów wentylacyjnych, przechodzi się do innych elementów takich jak” nawiewniki, przepustnice, klapy pożarowe, centrale wentylacyjne, czy urządzenia typu rooftop.

Po zakończeniu prac, sporządzany jest szczegółowy protokół z wykonanych prac. Zazwyczaj dołączony jest do niego materiał zdjęciowy, a zdarza się, że są to również filmy. W przypadku, gdy firma wykonała badania mikrobiologiczne, w raporcie znajdziemy również ich wyniki. Warto więc postawić na firmę, która dysponuje rozległą wiedzą, wysokiej klasy sprzętem, a także możliwością wykonania badań jakości powietrza. Nie zapominajmy również o okresowym wykonywaniu czyszczenia wentylacji.