Lato to czas, kiedy możliwości aktywnego spędzania czasu jest niepomiernie więcej niż w chłodniejsze miesiące roku. Warto wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i postawić na ruch na otwartej przestrzeni. Bieganie, jazda na rowerze, street workout – to tylko kilka rozwiązań. Sprawdź, jakie korzyści przynoszą ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Treningi outdoorowe – gdzie?

Jeżeli dotychczas Twoją wymówką przed rozpoczęciem aktywności fizycznej był rzekomy brak dogodnego miejsca, to najwyższy czas to zmienić. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wielkim mieście, czy w małej miejscowości – bez trudu znajdziesz odpowiednie miejsce.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu można bowiem wykonywać praktycznie wszędzie. Jeśli mieszkasz w jednorodzinnym domu, na pewno uda ci się wygospodarować dla siebie wolny kąt w ogrodzie. Z kolei mieszkańcy bloków mają w bliskim sąsiedztwie wiele parków miejskich i lasów. Co więcej, coraz popularniejsze stają się ogólnodostępne place street workout i siłownie na wolnym powietrzu. Porzuć więc wątpliwości i wymówki, które zniechęcały się do aktywności, i zacznij działać. 

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – 5 zalet

  1. To nic nie kosztuje

Karnety na siłownie bywają kosztowne i nie każdy może pozwolić sobie na ten wydatek. Czy to znaczy, że nie powinniśmy nic robić? Oczywiście, że nie! Pod ręką i całkowicie za darmo jest nawet prostsze rozwiązanie – ćwiczenia na świeżym powietrzu. Jednocześnie trening pod chmurką może być równie efektywny. Wszystko zależy przede wszystkim od poziomu zaangażowania i włożonych chęci. 

  1. Ciągły dopływ świeżego powietrza

Dostęp do świeżego powietrza korzystnie wpływa na poprawę wydolności fizycznej. To z kolei przekłada się na zdecydowanie większą efektywność pracy układu oddechowego. Trening outdoorowy zapewnia tym samym lepsze krążenie niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia.

  1. Zastrzyk witaminy D

Trudno przecenić pozytywny wpływ witaminy D na organizm. Okazuje się szczególnie istotna właśnie dla osób uprawiających sport. Dużo mówi się też o uciążliwych skutkach jej niedoboru. Natomiast ćwiczenia na wolnym powietrzu wiążą się z ekspozycją na promienie słoneczne, dzięki czemu dostarczają organizmowi solidnej dawki tej niezbędnej do poprawnego funkcjonowania witaminy. 

  1. Nowe możliwości treningowe

Wolna przestrzeń bez żadnych ograniczeń otwiera szereg możliwości niedostępnych w zamkniętych siłowniach czy klubach fitness. To sposób nie tylko na urozmaicenie ćwiczeń, ale także własnego towarzystwa. Na przykład – właściciele psów mogą udać się na jogging wraz ze swoim pupilem.

  1. Większa swoboda

Wizyty na siłowni mogą niektórych odstraszać ze względu na liczbę osób w pomieszczeniu. Ktoś, kto dopiero nieśmiało rozpoczyna przygodę ze sportem, może poczuć się skrępowany spojrzeniami innych. Dlatego dobrą alternatywą są treningi na wolnym powietrzu, które oferują w tym zakresie zdecydowanie większą swobodę. Osoba wstydliwa może wybrać rzadko uczęszczane miejsce i tam zaplanować swój trening. A jeśli pojawi się taka potrzeba, bez problemu zmieni swoją lokalizację.

Na koniec warto powiedzieć, że przebywanie na łonie natury po prostu sprawia wiele radości i pozytywnie nastraja na cały dzień. Ćwiczenia na świeżym powietrzu to zatem doskonały sposób na solidny zastrzyk dobrej energii.