Czystość powietrza w naszym domu, a także przestrzeni biurowej, czy magazynowej jest bardzo ważna i wpływa na jakość naszego życia. Kanały wentylacyjne zawsze powinny być czyste, dbanie o nie to nasz obowiązek, wynikający z przepisów prawa budowlanego.

Zabrudzenia wentylacji, a także ich stopień i szybkość, zależy przede wszystkim od samego budynku, sposobu wymiany powietrza w nim, a także jakości zastosowanych filtrów. Czysta wentylacja przełoży się na jakość powietrza w pomieszczaniu. Aby wentylacja zawsze była czysta należy dbać o jej systematyczne czyszczenie. Jednak wybierając firmę do czyszczenia wentylacji, powinniśmy zwrócić uwagę na sprzęt, którego do tego używa. 

Mówiąc o wentylacji, powinniśmy pamiętać, że aby działała ona prawidłowo, musi być dobrze zaprojektowana i wykonana. W dalszej kolejności możemy mówić o jej prawidłowym użytkowaniu, które przełoży się na jej poprawne funkcjonowanie. Poprawne funkcjonowanie wentylacji zapewnimy sobie poprzez regularną konserwację i czyszczeniem. Jest to jednocześnie obowiązek każdego zarządcy budynku.

Zanieczyszczenia wentylacji podzielić możemy na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są cząsteczki stałe, które zawieszone są w powietrzu. Zaliczyć możemy do nich zarazki, bakterie, a także wirusy. Wśród tej grupy popularnym zanieczyszczeniem jest dym tytoniowy. Kolejną grupą są cząsteczki pyłów i pary. Zaliczyć możemy do nich na przykład tlenek węgla. 

Temat wentylacji w pomieszczeniach jest bardzo szeroki. Przybiera poważną formę, gdy w pomieszczeniu zauważyć możemy niepokojące zmiany, takie jak: zaparowane okna, nieprzyjemny zapach, a w ekstremalnych przypadkach wykwity pleśni. Zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze samopoczucie. Ból głowy i zmęczenie, to objawy zanieczyszczonego powietrza. 

W przypadku zaistnienia którejś z powyższych sytuacji, konieczne jest wykonanie czyszczenia wentylacji przez profesjonalną firmę. Zazwyczaj czyszczenie kanałów wentylacyjnych odbywa się w 3 etapach. Pierwszym z nich jest wstępna diagnoza, podczas której następuje wizualne rozpoznanie zabrudzenia kanału, a także jego rodzaju. Diagnoza zazwyczaj odbywa się za pomocą kamery. Drugim etapem jest tzw. czyszczenie właściwe. Następuje ono jednak dopiero po tym, gdy wybierzemy odpowiednią metodę czyszczenia, która uwzględniać będzie zastany stan instalacji. Trzecim i zarazem ostatnim etapem jest diagnoza końcowa. Mamy tutaj na myśli kontrole okresowe, które nie powinny być wykonywane rzadziej niż raz w roku. 

Czyszczenie wentylacji może się odbywać na czysto i na mokro. Czyszczenie wentylacji na sucho obejmuje czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi, które zasilane są elektrycznie lub pneumatycznie. Szczotki zamontowane są na wałku napędowy. Drugą metodą jest czyszczenie sprężonym lub zasysającym powietrzem. Inaczej mówiąc, odkurzaczem. Czyszczenie mokre opiera się na czyszczeniu parą, a także czyszczeniu z wykorzystaniem środków chemicznych. Zawiera się w tym również dezynfekcja kanałów wentylacyjnych. 

Wybierając firmę do czyszczenia wentylacji, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kwalifikacje, długość pracy na rynku, a także używane technologie. Pomoże nam to wybrać najlepszych fachowców, którzy wyczyszczą kanały wentylacyjne w profesjonalny i najlepszy sposób.