Rekuperacja to system dzięki któremu odzyskujemy ciepło w naszym domu. Ciepło odzyskiwane jest z powietrza, które odprowadzane jest przez wentylację i w tym samym czasie wykorzystywana jest energia cieplna do ogrzewania powietrza, które dociera do pomieszczenia z zewnątrz.

Rekuperacja jest bardzo energooszczędna, bo do działania systemu jest potrzebna bardzo mała ilość energii elektrycznej.

Każdy z nas posiada w domu wentylację, jednak dopiero przy wykorzystaniu rekuperatora ma to sens. Dzięki rekuperatorowi odzyskujemy powietrze, które normalnie zostałoby stracone przez wentylację. Rekuperator pozwala też na to, żeby powracające powietrze do naszego domu było czyste i pozbawione wszelkich bakterii i pyłów, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Jaki rekuperator kupić?

Jest wielu producentów rekuperatorów, jednak warto zwrócić swoją uwagę na te rekuperatory, które są produkowane w Polsce. W tym przypadku prym wiedzie firma z wielkim doświadczeniem, która zajmuje się wentylacją od wielu lat. Rekuperatory firmy Alnor to nowoczesne urządzenia, jednostki o wydajności 350 / 450 oraz  500 m3/h @ 100 Pa. Do ich konstrukcji użyte zostały najnowocześniejsze tworzywa sztuczne, wymiennik przeciwprądowy z PET lub aluminiowy oraz obudowa samonośna z EPP. Pracą urządzenia steruje automatyka korzystająca z funkcji bezprzewodowej komunikacji ze sterownikami i czujnikami. Dodatkowo centralę można podłączyć do Internetu i sterować przy użyciu aplikacji mobilnej.

Najważniejsze cechy rekuperatorów

Rekuperatory charakteryzują się odzyskiem ciepła nawet do 90 %, posiadają wyminnik przeciwprądowy certyfikowany przez Eurovent, a wysoka izolacyjność akustyczna powoduje, że możemy je zainstalować w domu nie martwiąc się o hałas.

Bezprzewodowe sterowanie przez aplikację mobilną pozwala na sterowanie rekuperatorem będąc poza domem, a czujniki CO2, RH i inne kontrolery zapewniają, że rekuperator automatycznie oczyśći powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń.