Tejpy są narzędziem, które używane jest kinesiotapingu, inaczej zwanym plastrowaniem dynamicznym. Jest to metoda fizjoterapeutyczna, której celem jest naklejenia na wybrane partie ciała specjalnych plastrów, które nazywane są właśnie tejpami.

Dzięki poprawnemu naklejeniu plastrów na nasze ciało, uruchamiają się procesy tzw. samoleczenia organizmu. Dzieje się to w sposób zupełnie nieinwazyjny, a jednocześnie nie wymagający od nas wysiłku czy dużych nakładów finansowych. Jest to metoda niezwykle skuteczna i jest potwierdzona przez środowisko sportowe. Tejpy zobaczyć możemy w telewizji u sportowców, którzy wykonują różne dyscypliny. Popularne są również na olimpiadach sportowych.

Do niedawna panowało przekonanie, że tejpy dostępne są jedynie dla sportowców. Nic bardziej mylnego! Kinesiotaping coraz częściej pojawia się w życiu zwykłych osób, pomagając im w walce z bólem, obrzękami i kontuzjami. Są również nieocenionym wsparciem dla kobiet w ciąży, które zmagają się z potężnymi bólami kręgosłupa, a także rozstępami.

Kinesiotaping został odkryty w latach 70-tych przez Japończyka, doktora Kenzo Kase. Taśmy wykonane są z bawełny oraz kleju akrylowego. Ich ciężar oraz grubość są niezwykle zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Tejpy są antyalergiczne, doskonale przepuszczają powietrze i w żaden sposób nie krępują naszych ruchów. Mają wiele zastosowań jednak najpopularniejszymi z nich są” redukcja lub całkowite zmniejszenie bólu, regulować napięcie mięśniowe, chronić przed urazami, a także zredukować lub całkowicie likwidować obrzęki. 

Zastosowań jest oczywiście dużo więcej, wymieniliśmy jedynie te najpopularniejsze.

Tejpy wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny. Nie ogranicza się tego jedynie do ortopedii. Coraz częściej spotykamy je u neurologa, czy pediatry. W ortopedii plastry stosowane są przy urazach kolana, kręgosłupa, a także stawu skokowego. Wykorzystuje się je również przy zerwanych więzadłach kolana (lub pozostałych jego kontuzjach), kontuzjach barku oraz uszkodzonym więzadle krzyżowym.

Kinesiotaping wykorzystuje się również przy korekcie istniejących wad postawy. Tejpy oddziałują na układ mięśniowy człowieka i wymuszają prawidłową postawę.

Jak naklejać tejpy i jak będą one na mnie działać?

Tejpy trzeba nakleić na ciało w ściśle określony sposób. Przypadkowe naklejenie nie przyniesie żadnych rezultatów, a nawet może przynieść nam nieco kłopotu. Tejpy nakleja się w określony sposób i miejsca. Nie zalecamy samodzielnego naklejania tejpów, radzimy wybrać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Kinesiotaping jako metoda daje duże efekty, jednak w połączeniu z terapią manualną, a także innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi, może przynieść jeszcze większe korzyści. warto pamiętać, że plastrowanie dynamiczne można wykonywać praktycznie u każdego – bez względu na wiek.