Systemy składowania, a więc regały magazynowe, odpowiadają za przechowywanie różnych produktów i surowców. Różne rodzaje regałów magazynowych służą do magazynowania odmiennych przedmiotów. Aby regały magazynowe mogły być trwałe i bezpieczne dla pracowników magazynu, a także składowanych na nich towarów, muszą być poprawnie zamontowane. 

Montaż regałów zawsze powinien być zlecony fachowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży. Właściciele magazynów muszą zacząć od przygotowania odpowiedniego podłoża. Konieczne jest również wypoziomowanie posadzki. Uszkodzenia podłoża są bardzo niebezpieczne i grożą zniszczeniem całych konstrukcji regałowych. Kolejnym etapem jest dobór regałów. Musi być on uzależniony od specyfiki magazynu i tego, jakie przedmioty będą na regałach składowane, ponieważ inne regały wybierzemy do składowania drobnicy, a inne do dłużycy czy palet. Konstrukcje magazynowe muszą spełniać wszystkie obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa, gdyż są one ogromnym zagrożeniem dla pracowników magazynu, a także dla składowanych na nich towarów. Jeśli regały są źle zamontowane lub uszkodzone, mogą stać się przyczyną tragedii. 

Szukając firmy, która specjalizuje się w montażu regałów, warto wziąć pod uwagę, jakich fachowców posiada, a także jakim doświadczeniem mogą się oni pochwalić. Kolejną sprawą jest sprzęt, który posiada dana firma. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ dobry sprzęt w połączeniu z doświadczeniem, to gwarancja dobrze wykonanej usługi. Montaż regałów ma na celu uzyskanie stabilnej konstrukcji, która utrzyma obciążenia, do których została zaprojektowana. Oczywiście nawet najlepiej przygotowany regał nie będzie do końca bezpieczny, jeżeli stoi on na nieodpowiednim podłożu, które dopasowane jest do masy regału. Właśnie dlatego dokonując wyboru konstrukcji regałowych jak i firmy, która specjalizuje się w ich montażu, musimy pamiętać, że regały po montażu, muszą być w 100% bezpieczne.  

Decydując się na wybór regałów, warto pamiętać, że muszą być one wyprodukowane  zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych jest norma PN-EN 15620:2010. Warto zanotować sobie, że istnieje i musi być spełniona. W normach znajdziemy informacje o obciążeniach regałów, dopuszczalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz o specyfice materiałów. Po montażu regałów należy przeszkolić pracowników na temat eksploatacji regałów, które zostały zapisane w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy. Konieczne jest również poinformowanie o ryzyku, które wiąże się z przechowywaniem określonych materiałów. 

Jeśli zdecydujecie się Państwo na zlecenie usługi montażu regałów profesjonalnej firmie, wówczas możecie być pewni, iż weźmie ona na siebie odpowiedzialność, która związana jest wykonaniem danej usługi.