Czy warto uczyć się języków obcych? W świecie otwartych granic to pytanie retoryczne. Jednak państwowa edukacja, mimo dużych starań, nie umie obecnie sprostać wymaganiom, przed jakimi za chwilę staną uczniowie i uczennice. Bardzo dobra znajomość jednego języka obcego, pozwalająca na komunikację z osobami z innych krajów i kultur, to podstawa pracy zawodowej w wielu branżach. Ważnym zadaniem każdego rodzica jest więc zapewnienie swojemu dziecku edukacji, umożliwiającej swobodne posługiwanie się co najmniej jednym językiem obcym. Temu zadaniu sprostać może niepubliczna szkoła podstawowa. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak prywatne placówki edukacyjne wspomogą rozwój językowy Twojego dziecka. 

Niepubliczna szkoła podstawowa (Wrocław) a podstawa programowa 

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko, uczęszczając do szkoły prywatnej, będzie realizowało założenia podstawy programowej? Jeśli ta myśl wywołuje u Ciebie opory przed dołączeniem do edukacji pozasystemowej, rozwiewamy obawy. Szkoły te są zobowiązane do organizacji pracy w sposób, który umożliwia realizowanie założeń wynikających z ustawy. Niepubliczna szkoła podstawowa pozwala osiągnąć wszystkie wymagane umiejętności związane z zakończeniem pierwszego etapu zdobywania wiedzy, a przy tym, dzięki stosowaniu nowoczesnych metod pedagogicznych, umożliwia dziecku kształtowanie kompetencji miękkich. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, Twoje dziecko będzie więc mogło aplikować do państwowej szkoły średniej, a dzięki naturalnej metodzie uczenia się języka angielskiego, otwarte będą dla niego również szkoły z programem międzynarodowym lub znajdujące się za granicą. 

Język angielski w szkole niepublicznej – nauka czy zabawa? 

Autorskie programy edukacyjne w szkołach prywatnych umożliwiają prowadzenie lekcji językowych w nowatorskiej formulę. Rodzice nieoswojeni z tym trybem mogą mieć wątpliwości do nauczania w mniej tradycyjny sposób. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Ulokowana w dużym ośrodku niepubliczna szkoła podstawowa (Wrocław i inne miasta wojewódzkie należą do tej grupy) przyciąga młodych absolwentów kierunków pedagogicznych, rezygnujących ze współpracy ze szkołami państwowymi. Świetnie wyszkolona i kreatywna kadra jest w stanie opracować scenariusze lekcji tak, by przypominały one dzieciom zabawę, a nauka języka stała się całkowicie naturalnym procesem. Działania te mają za zadanie wyeliminować blokadę przed mówieniem po angielsku, pojawiającą się u osób uczących się w tradycyjnych warunkach. 

Egzaminy w szkole niepublicznej i przyszłość Twojego dziecka 

W duchu troski o dobrostan uczennic i uczniów nauka języka oraz innych przedmiotów wymaganych przez ustawę prowadzona jest w sposób odbiegający od norm ze szkół państwowych. Jednak po zakończeniu każdego etapu są oni poddawani egzaminom weryfikującym umiejętności. Dzięki temu nawet w szkole z autorskim programem kształcenia Twoje dziecko osiągnie wszystkie kamienie milowe w edukacji wraz z formalnym potwierdzeniem nabytych kompetencji. Niepubliczna szkoła podstawowa to sposób na zapewnienie Twojemu dziecku dostępu do nowoczesnych metod nauczania przy jednoczesnym spełnieniu wymagań obowiązujących w rekrutacji na kolejnych etapach szkolnych.