Spożycie alkoholu nie stanowi nic złego, ale już prowadzenie pojazdów po nim jest czynem godnym nagany. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak poważne może nieść za sobą konsekwencje, nawet jeśli nie spowodujemy wypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu. Według niechlubnych statystyk nawet z samego Dolnego Śląska wciąż jeszcze wielu osobom zdarza się jazda po alkoholu. Adwokat z Wrocławia, dobrze znający się na swoim fachu, może być ich jedyną deską ratunku.

Jazda po alkoholu — wykroczenie czy już przestępstwo?

Czyn taki jak prowadzenie pod wpływem może być kwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Wszystko zależy od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy. Jeśli we krwi przekracza ono wartość pół promila lub wynosi minimum 0,25 mg na litr wydychanego powietrza mowa o przestępstwie. W przypadku mniejszych wartości mamy do czynienia z wykroczeniem. Oznacza to wyniki od 0,2 do 0,5 promila we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg na litr wydychanego powietrza.

Gdy mamy do czynienia z przestępstwem, czyn jazdy po alkoholu określamy jako prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Inaczej niż, kiedy mówimy o wykroczeniu. Wtedy postępek ten nazywamy potocznie prowadzeniem pojazdu po użyciu alkoholu. W obu przypadkach kierowca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, które oczywiście w sytuacji zaistnienia przestępstwa są odpowiednio większe.

Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu — zmiany od 2022 roku

Co jakiś czas można zauważyć zmiany sprzyjające surowszemu karaniu kierowców dopuszczających się jazdy po spożyciu napojów alkoholowych. W końcu konsekwencje takich czynów mogą być naprawdę opłakane. Polska jako państwo w Europie przewodzi zaś w niechlubnych statystykach ich dotyczących. Jeśli chodzi o stolicę Dolnego Śląska i jej okolice, w 2021 roku zatrzymano ponad 2 tys. osób podróżujących pojazdami pod wpływem środków odurzających lub dopuszczających się czynu, jakim jest jazda po alkoholu. Adwokat z miasta Wrocław nierzadko musiał prowadzić sprawy dotyczące tego typu występków. Aby nie sprzyjać haniebnym statystykom, w 2022 roku postanowiono więc zaostrzyć konsekwencje prawne wobec kierowców kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu.

Wzrosły m.in. stawki kar pieniężnych. Od 1 stycznia 2022 roku minimalna grzywna za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu (stężenie we krwi 0,2-0,5 promila) wynosi 2500 zł. Wcześniej obowiązywały stawki mieszczące się w przedziale od 50 do 5000 zł. Aktualnie sąd ma też więcej swobody w nakładaniu kar i może zarządzić dla kogoś nawet 30 tys. zł grzywny za ten czyn. Co więcej, osoba popełniająca go w ramach recydywy, czyli drugi raz w ciągu dwóch lat, od 17 września 2022 roku zapłaci podwójną stawkę. Dostanie więc minimum 5000 zł grzywny. Nowe przepisy przewidują także wyższą minimalną kwotę kary pieniężnej dla jazdy po alkoholu pojazdem niemechanicznym, np. rowerem. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi ona 1000 zł.

Ponadto od 17 września 2022 roku za jazdę po użyciu alkoholu oraz za prowadzenie w stanie nietrzeźwości dostanie się 15 punktów karnych zamiast dotychczasowych dziesięciu. Będą się one kasować po dwóch latach, licząc od daty opłacenia grzywny.

Jazda po alkoholu — adwokat Wrocław (pomoc prawna)

Profesjonaliści trudniący się obroną osób dopuszczających się przestępstw i wykroczeń, posiadają zawsze rzetelną i aktualną wiedzę na temat przepisów prawa. Jeśli nam lub komuś bliskiemu przebywającemu w stolicy Dolnego Śląska zdarzy się jazda po alkoholu, adwokat z Wrocławia o odpowiednich kompetencjach na pewno zajmie się tą sprawą.