Nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach mogą być rozpraszające i odbierać przyjemność z wykonywanych czynności. Bo jakie będą nasze doznania, kiedy najlepszą potrawę spożywać będziemy w zatęchłej sali jadalnej? Ale zanieczyszczenia powietrza, to problem mogący pojawić się w każdym budynku, a nawet pojazdach. Szukając metody na trwałe pozbycie się nieprzyjemnych bodźców zapachowych, warto swoją uwagę skierować na ozonowanie. Popularność tej skutecznej metody rośnie już od lat 80-tych.

Na czym polega ozonowanie?

Dzięki wyładowaniom elektrycznym tlen, którym oddychamy, zmienia swoją strukturę z O2 na O3, czyli ozon. 3 atom tlenu bardzo łatwo odczepia się od reszty i wchodzi w interakcję z napotkanymi cząsteczkami organicznymi. Kiedy dochodzi do procesu utleniania, czyli inaczej spalania, szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu ulegają rozpadowi. Dzięki temu z pomieszczenia znika nieprzyjemny zapach.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Warto zaznaczyć, że chociaż efekty ozonowania są bezpieczne dla użytkowników, tak proces wykonany nieumiejętnie może mieć groźne konsekwencje. Jako że w pomieszczeniu zachodzą silne reakcje chemiczne między ozonem a pierwiastkami organicznymi (z których składają się m.in. ludzie i zwierzęta), przebywanie w miejscu, gdzie zachodzi ozonowanie, może nawet skończyć się śmiercią. W normalnych warunkach stężenie ozonu jest bezpieczne dla żywych istot, ale w warunkach oczyszczania, przekracza ono normy. Dlatego na czas procesu, należy opuścić ozonowane miejsce. Wchodzić do niego można tylko w odpowiednim kombinezonie i masce z filtrem węglowym.

Jak przebiega proces ozonowania?

Na wstępie należy z pomieszczenia usunąć powód przykrego zapachu. Jeżeli ominiemy ten krok, ozonowanie okaże się bezużyteczne. Jeśli odór wydzielany jest przez pleśń, najpierw należy oczyścić zainfekowany obszar, pokryć go warstwą substancji grzybobójczej i hydrofilowej. Trwale ubrudzone przedmioty jak dywany, pościele czy tapicerka, należy wyprać, a w ostateczności wyrzucić. Jeśli przyczyną zapachu jest uszkodzona wentylacja, należy zadbać o jej naprawę

Przedmioty, których zniszczenia się obawiamy, obrazy czy inne działa sztuki, sprzęt elektroniczny, najlepiej zabrać z pomieszczenia lub pokryć ochronną warstwą folii. Ozon przyspiesza proces utleniania, czyli starzenia i może negatywnie wpłynąć na ich powierzchnię. Na miejscu nie mogą przebywać żadne żywe stworzenia tj. ludzie, zwierzęta i rośliny. Wdychanie powietrza o wysokim stężeniu ozonu może negatywnie wpływać na układ oddechowy i wywołać np. duszności lub kaszel.

Pomieszczenie, które ozonujemy, musi być szczelnie zamknięte, aby ozon nie przedostawał się do innych miejsc. Pomoże to także w szybszym osiągnięciu odpowiedniej ilości stężenia ozonu, a co za tym idzie, cały proces krócej potrwa. Najczęściej ozonowanie trwa około 1,5 godziny, ale uzależnione jest to od szczelności i wymiarów pomieszczenia. Generator ozonowy nie powinien stać na podłodze. Należy postawić go na wysokości co najmniej 1 metra od podłoża. Ozon jest cięższy od tlenu i będzie opadać na dół pokoju. Poziom stężenia ozonu należy kontrolować. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej, która będzie czuwać nad całą procedurą. Kiedy pomieszczenie zostanie już oczyszczone, można go nie wentylować, ale w tym przypadku bezpieczniej jest nie wchodzić do niego przez przynajmniej dobę. Natomiast jeśli zależy nam na szybszym przywróceniu powietrza w pokoju do normy, trzeba otworzyć okna, a nawet wywołać przeciąg. Ozon naturalnie rozpadnie się do postaci bezpiecznego do wydychania tlenu

Efekty ozonowania

Jeszcze przez kilka dni po ozonowaniu w powietrzu może unosić się rodzaj pary i czuć będzie charakterystyczny dla tego procesu zapach. Jest on podobny do tego, który towarzyszy powietrzu po burzy. Nie jest on niebezpieczny dla organizmów żywych.

Dzięki ozonowaniu pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z otoczenia będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż inne formy chemicznego czyszczenia. Można zakupić własny generator ozonu lub zamówić usługi firmy sprzątającej. Ozonowanie pozbywa się nie tylko uporczywych odorów, ale także roztoczy, zarodników grzybów, a nawet bakterii i wirusów. Dlatego stosować go można wszędzie – od mieszkań po szpitale i inne budynki użytku publicznego.