ISTQB w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Przyczyną tego jest stale rosnące zainteresowanie branżą IT oraz testowaniem oprogramowania. To ciekawe stanowisko, które pozwala na realizację zawodową oraz przynosi wysoki dochód.

Czym więc jest ISTQB? Jest to Międzynarodowa Rada ds. Testowania Oprogramowania. ISTQB zostało założone w Edynburgu w 2002 roku. Jest to stowarzyszenie non-profit. 

Certyfikacja, która została stworzona przez ISTQB nazywa się ISTQB Certyfikowany Tester i jest ustandaryzowaną kwalifikacją dla testerów oprogramowania. Zdobywając certyfikację ISTQB możemy liczyć na uporządkowanie swojej wiedzy, odkrycie nowych zagadnień oraz możliwość uzyskania lepszej pracy. Certyfikat ten jest bowiem doceniany w środowisku IT.

Czy ISTQB zmieniło się przez wszystkie lata od założenia?

Oczywiście, że tak! Pierwsze certyfikacje wydawane były już w 1998 roku, jednak nie było to ISTQB a ISEB. Dopiero w 2002 roku został wydany pierwszy certyfikat ISTQB. W 2003 roku powstał sylabus ISTQB dla poziomu zaawansowanego, a rok później odbył się pierwszy egzamin z tego poziomu. 

W 2013 roku na świecie było już 300 tysięcy certyfikatów, to naprawdę imponująca liczba. Po dwóch latach ta liczba wzrosła do 400 tysięcy. 2018 rok był bardzo ważny dla wszystkich, którzy mają z ISTQB coś wspólnego, ponieważ wydany został nowy sylabus. Sylabus dostosowany był do aktualnej wersji testów. Wcześniejszy był nieco przestarzały i nie był zgodny z tym, co faktycznie wykonuje się obecnie w testowaniu.

Jakie są poziomy certyfikacji ISTQB?

Wśród nich możemy wyróżnić trzy: core, czyli rdzeń, agile a więc testowanie oprogramowania z tzw. zwinnym podejściem oraz specjalistyczny. 

Jakie są najpopularniejsze szkolenia ISTQB?

Osoby, które zaczynają swoją karierę, najczęściej wybierają szkolenie ISTQB poziom podstawowy, ponieważ to właśnie na nim poznają podstawy testowania oraz jego tajniki. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co chcemy dalej robić. Zarówno szkolenia jak i egzaminy, skierowane są dla osób, chcących pracować na konkretnych stanowiskach. Dla przykładu tester zwinny, analityk testów czy kierownik testów. Zarówno szkolenia jak i egzaminy ISTQB są również doskonałą alternatywą dla tych osób, które chcą sprawdzić swoją wiedzę lub ją uporządkować. 

Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Cię zagadnieniami z zakresu ISTQB! Daj znać, co najbardziej Ci się podobało.