Korzystając na co dzień z drukarki, nie zastanawiasz się nad jej działaniem. Zależy Ci na tym, aby wydruk był na poziomie, którego oczekujesz. Warto jednak wiedzieć, co ma wpływ na jakość wydruku. Poza urządzeniem drukującym istotną rolę odgrywają także akcesoria do drukarek. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając toner do swojej drukarki. 

1. Typ i model drukarki

Zanim dotrzesz do sklepu lub postanowisz zamówić toner do drukarki przez internet, sprawdź dokładnie, jaki jest typ i model Twojego urządzenia oraz kto jest jego producentem. Mając takie informacje, zdecydowanie szybciej dobierzesz odpowiednie akcesoria dedykowane właśnie Twojej drukarce.

2. Wydajne drukowanie

Z pewnością zależy Ci na tym, aby toner do drukarki był wydajny. Producenci informację na ten temat zamieszczają na opakowaniu produktu. Trzeba jednak wiedzieć, że podawana przez nich liczba wydruków odnosi się do 5% pokrycia strony tekstem. W rzeczywistości pokrycie przy drukowaniu kartki A4 wypełnionej w całości tekstem wynosi 15%. Dlatego toner zazwyczaj kończy się szybciej, niż tego oczekujesz.

3. Oryginał a zamiennik

Oryginalny toner do drukarek czy zamiennik? To dylemat wielu osób, które przymierzają się do zakupu akcesoriów do drukarek. Oryginały to produkty, które pochodzą od producentów urządzenia drukującego. Zanim trafią na sklepową półkę, są poddawane rozmaitym testom laboratoryjnym. Nie oznacza to jednak, że zamienniki od sprawdzonych producentów nie gwarantują wysokiej jakości wydruków.  

4. Cena tonera do drukarek

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jaki toner wybierzemy, jest cena. I tutaj ponownie musimy wspomnieć o oryginałach i zamiennikach. Te pierwsze są droższe. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na oryginalny toner, gdy nie drukujesz zbyt często i zależy Ci na najwyższej jakości wydruku. Jeżeli Twoja drukarka „pracuje” codziennie i potrzebujesz jej do biurowych dokumentów, wtedy wybór zamiennika będzie bardziej ekonomiczny. 

5. Zamiennik z gwarancją

Często można spotkać się z opinią, że stosowanie zamiennych tonerów może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie drukarki. Jeżeli zamiennik pochodzi od sprawdzonego producenta, tego rodzaju problemy nie powinny wystąpić. Warto poszukać takiej firmy, która oferuje zamienniki z gwarancją. Przykładem może być Black Point. Ten producent tonerów w razie uszkodzenia urządzenia bierze na siebie pełną odpowiedzialność za serwis. Oferuje także dodatkową gwarancję na drukarkę. 

6. Toner kolorowy czy czarno-biały?

W zależności od swoich preferencji powinieneś podjąć decyzję, czy chcesz zakupić toner kolorowy, czy też wystarczający będzie toner czarno-biały. W niektórych modelach drukarek trzeba zainstalować kolorowy toner nawet wtedy, gdy chcesz drukować wyłącznie czarno-białe materiały. Warto upewnić się, czy Twoja drukarka też ma takie wymagania.

7. Pusty toner i co dalej?

Zużyte tonery nie powinny trafić do zwykłego kosza na śmieci. Są to odpady, które należy oddać w wyznaczonych punktach. Istnieje też sposób na ponowne ich wykorzystanie. Konkretne modele można ponownie napełnić tuszem i użyć.