3 stycznia 2017 Udostępnij

Błędy wychowawcze posiadaczy psów

Wielu posiadaczy psów zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma odpowiednie wychowanie psa. Pytając o porady specjalistów stwierdzają, że nie są w stanie zrozumieć swojego zwierzaka. Myślą, że zasady, które obowiązują ich sprawdzają się tak samo w przypadku zwierząt. System kar i nagród stosowany dla ludzi nie sprawdzi się na zwierzętach.
Takim podstawowym błędem jest danie zwierzakowi zbyt dużej swobody. W jego naturalnym otoczeniu nie byłoby na takie zachowanie miejsca.

Błędy wychowawcze posiadaczy psów
Jednak ludzie skłonni są dawać mu przywileje, których nie powinien mieć. Potem dziwią się, że w ten sposób wychowane zwierze sprawia różne problemy. Psy rozwijają się szybciej niż ludzie i trzeba o tym pamiętać. Młody wiek psa nie jest żadnym wytłumaczeniem. Nieodpowiednie zachowania trzeba korygować i to jak najszybciej. Istnieje kilka nawyków, które są przykre w skutkach, a które niestety są bardzo często popełniane i bagatelizowane. Przykładem jest, chociażby przeciąganie szmaty przez czworonoga. Ludzie zachwycają się tym zjawiskiem. Uważają, że to dobrze, że pies jest stanowczy i zajadły. Szczeniak w ten sposób jest uczony tego, że jego warczenie i szarpanie oznacza zwycięstwo. Zwycięstwo nad ludźmi. Pies nie jest w stanie zrozumieć, że daliście mu świadomie wygrać. Kolejny przykład to wyprzedzanie właściciela na schodach. W tym przypadku pies wbiega pierwszy i czeka na patrząc na właściciela. Bardzo często ludzie bagatelizują takie zachowanie i tym samym nieświadomie okazują szacunek zwycięzcy, czyli psu. Następny przykład pojawia się, kiedy pies leży w przejściu w drzwiach. Wtedy człowiek stara się go ominąć. To błąd. W ten sposób komunikujemy mu, że jest samcem Alfa. Jeżeli pies odejdzie, kiedy chcecie przejść to wy jesteście górą. To wy rządzicie w stadzie. Pies traktujący siebie jako przewodnika będzie ciągnął smycz, biegał wokół nas na spacerze, pilnując jak stada i będzie nieprzyjemny dla gości broniąc stada. To tylko kilka przykładów. Można by ich znaleźć jeszcze więcej. Trzeba pamiętać, że pies zachowuje się właśnie tak jak zachowuje, ponieważ wy go, tak nauczyliście.

Podsumowując psy rozwijają się szybciej niż ludzie i trzeba o tym pamiętać. Młody wiek psa nie jest żadnym wytłumaczeniem. Nieodpowiednie zachowania trzeba korygować i to jak najszybciej. Istnieje kilka nawyków, które są przykre w skutkach, a które niestety są bardzo często popełniane i bagatelizowane. Przykładem jest, chociażby przeciąganie szmaty przez czworonoga.

 

Zobacz również