3 stycznia 2017 Udostępnij

Posłuch

Pytanie, dlaczego pies mnie nie słucha jest jednym z najczęściej zadawanych przez hodowców na całym świecie. Mówiąc, że nasz pies jest po prostu głupi jedynie sami sobie wystawiamy opinię mało inteligentnego. Podstawą tego problemu jest sposób wychowaniu już od pierwszych tygodni życia szczeniaka. Właściciele robią wszystko, żeby pies ich nie słuchał. Pozwalają by skakały one nie tylko na nich, ale także na gości. Problem jest poważniejszy, kiedy taki pies dorośnie.
Powód jest bardzo prosty. Tygodniami właściciele pozwalają po powrocie do domu by pies okazał swoja radość właśnie w ten sposób. Biorąc go potem na ręce jedynie utwierdzacie taki nawyk. Dorosły pies nauczony takiego zachowania będzie dalej tak robił tylko, że im większa waga, tym większy problem. Co wtedy zrobić? Psy mają wypracowane złe nawyki i nie odczuwają potrzeby, by was słuchać. Dlaczego miałby to robić skoro nie czuje, że to wy jesteście autorytetem? 
 
Posłuch
Warto tutaj podkreślić, że pies będzie się nas słuchał jedynie, wtedy kiedy odczuje, że to my jesteśmy alfą. W związku z tym właściciel musi zostać przewodnikiem stada. Dokona tego można poprzez naukę zwyczajów psów i odpowiedniego postępowania. Tylko wtedy mamy szansę na zmianę ich nawyków. Na początku warto zastanowić się jakie błędy tak naprawdę popełniamy. Zanim skarcimy psa za coś, co nam nie odpowiada zastanówmy się jakie błędy popełniamy my sami.
Bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Gdy pies coś zniszczy, skoczy na kogoś to nie można tego traktować jak zbrodni. Potrzeba nam trochę dystansu. Inaczej pies się nigdy nie nauczy. Krzyk lub – co gorsza – bicie niczego nie załatwią. Mogą jedynie pogorszyć sprawę. Co prawda mogą wzbudzić lęk, ale pies nadal nie będzie wiedział co zrobił źle. Od psa możemy oczekiwać konsekwencji, dopiero gdy sami się na nią zdobędziemy. Konsekwencja to bardzo ważny aspekt. Konieczny przy wychowaniu każdego zwierzęcia. Powszechny błędem jest karcenie psa w sytuacji, gdy coś zniszczy. Czasami dajecie mu nawet porządne lanie. On w ten sposób niczego nie zrozumie.

Podsumowując dokona tego można poprzez naukę zwyczajów psów i odpowiedniego postępowania. Tylko wtedy mamy szansę na zmianę ich nawyków. Na początku warto zastanowić się jakie błędy tak naprawdę popełniamy.Zanim skarcimy psa za coś, co nam nie odpowiada zastanówmy się jakie błędy popełniamy my sami.