3 stycznia 2017 Udostępnij

Smycz

Ludzie bardzo często narzekają na to, że ich młody pies boi się smyczy i nie pozwala jej sobie założyć. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Smycz
Powszechnym błędem jest kupowanie automatycznej smyczy, która jest po prostu za ciężka dla małego psa. Taka smycz wydaje także specyficzny dźwięk. Co więcej, stale zapewnia naciąg, który jest odczuwany przez psa. Jedne psy wyciągną z tego korzyści a inne będą się tego bały. Upadek takiej smyczy na ziemię też może przestraszyć takie małe zwierzę. To wszystko może powodować u psa niechęć do smyczy. Podstawowym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zakup nowej smyczy.

Krzyk na nic się zda. Może on jedynie dodatkowo potęgować niechęć. Bardzo dobrze sprawdzi się cienka smycz skórzana lub materiałowa. Trzeba też zadbać o odpowiednie ćwiczenia, tak by wzmacniać dobre nawyki. Zabierzcie psa na spacer w miejsce, gdzie jest równy teren. Najlepiej jakąś łąkę. Tam, gdzie smycz nie będzie mogła się o nic zaczepić. W trakcie zabawy z psem puszczajcie smycz i nie przerywajcie zabawy. Zupełnie jakbyście ją dalej trzymali. Powtarzajcie kilka razy to ćwiczenie w trakcie zabawy. Szybko zauważycie, że pies przyzwyczai się do nowego nabytku. Takie ćwiczenia można przeprowadzać również w zaciszu własnego domu. Zostawcie psa w innym pokoju. Ułóżcie podczas jego nieobecności smycz w kształt koła na podłodze. W jego środku umieśćcie różne smakołyki. Potem zawołajcie psa. Niech przejdzie po smyczy i zje to, co dla niego przygotowaliście. Jeżeli będzie się bał smyczy to nie ma co go na siłę zmuszać. W końcu się do niej przekona. Takie ćwiczenia zaleca się dla małych szczeniaków. Jeżeli nasz pies nie boi się smyczy to nie ma potrzeby niczego zmieniać. Pewne rasy takie jak dobermany, owczarki czy boksery nie powinny chodzić w smyczach automatycznych, ponieważ uczą one je nieposłuszeństwa. Psa trzeba przyzwyczajać do smyczy i obroży od małego. Wprowadzamy to stopniowo bez przymusu. Nigdy nie wolno robić tego przy użyciu siły. Jeżeli dodamy do tego dużo cierpliwości to sukces gwarantowany.

Podsumowując podstawowym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zakup nowej smyczy. Krzyk na nic się zda. Może on jedynie dodatkowo potęgować niechęć. Bardzo dobrze sprawdzi się cienka smycz skórzana lub materiałowa. Trzeba też zadbać o odpowiednie ćwiczenia, tak by wzmacniać dobre nawyki.