3 stycznia 2017 Udostępnij

Kiedy kot widzi tylko sercem

Koty posiadają bardzo dobrze rozwinięte i silne zmysły. To dzięki nim są takimi świetnymi łowcami. Nie tylko są w stanie upolować zdobycz, ale także uniknąć wielu niebezpieczeństw. Kot, który nieszczęśliwie został pozbawiony któregoś ze zmysłów może mieć problemy z przeżyciem na wolności. Jednak gdy go przygarniemy to jako przyjaciel rodziny sprawdzi się doskonale.

Kiedy kot widzi tylko sercem
Kocie zmysły znacznie przewyższają te ludzkie. Co więcej, ciągle są w stanie gotowości i współpracują ze sobą. Zwłaszcza kiedy wymaga tego sytuacja. Jeżeli któryś ze zmysłów zawodzi to reszta przejmuje jego ciężar na swoje barki. W przypadku kotów najbardziej podatnym na upośledzenie jest zmysł wzroku oraz słuchu. Ma to związek z tym, że to właśnie one są najbardziej narażone na wszelkie rodzaje uszkodzeń. Dochodzi do nich zazwyczaj przy różnych rodzajach nowotworów, chorobach czy wypadkach. Czasami winne są także geny. Niektóre zwierzęta są w stanie poradzić sobie z takimi dysfunkcjami. Trudności jednak może sprawić pierwszy okres określany jako przejściowy. Wtedy bardzo wiele zależy od opiekunów takiego zwierzaka. Jeżeli przejdą ten test pomyślnie to z pewnością ich pupil im to wynagrodzi w postaci bezgranicznego uczucia. Zwierze w takim czasie może odczuwać dezorientację, lek i wykazywać nieufność wobec opiekuna. Trzeba to zrozumieć i zaakceptować. Zwierzak w końcu przyzwyczai się do nowej sytuacji i wszystko wróci do normy. Jeżeli kot będzie przebywał w towarzystwie znajomych kotów to może to znacznie ułatwić jego adaptację. Kot, nawet pozbawiony zmysłu wzroku potrafi zwinnie poruszać się po otoczeniu. Nie powinniśmy martwić się, że stanie mu się krzywda. Są one w stanie idealnie okreslic, w jakiej odległości znajdują się obiekty wokół nich. Trudności mogą się pojawić przy okazji większych zmian w otoczeniu. Dlatego warto przeprowadzać je stopniowo. Na samym początku adaptacji kota bardzo dużo zależy od jego opiekuna. Jeżeli będzie dla niego odpowiednim wsparciem to zwierze znacznie szybciej wróci do codziennej normalności.

Podsumowując ma to związek z tym, że to właśnie one są najbardziej narażone na wszelkie rodzaje uszkodzeń. Dochodzi do nich zazwyczaj przy różnych rodzajach nowotworów, chorobach czy wypadkach. Czasami winne są także geny.