3 stycznia 2017 Udostępnij

Na przekór zimowej nudzie

Zima to niezbyt ciekawa pora roku. Niskie temperatury, mało słońca wpływają także na nasze koty. Mogą one czuć się bardziej przygnębione i doświadczać braku energii. Na szczęście istnieją sposoby, by temu przeciwdziałać. Pora zimowa ma to do siebie, że wtedy zegar istot żywych znacznie zwalnia.

Na przekór zimowej nudzie
W ten sposób organizmy starają się radzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Metabolizm zwalnia tak jak i chęć do życia. Aktywność ruchowa też cierpi z tego powodu. Zwierzęta stają się mniej aktywne seksualnie a ich popęd praktycznie zanika. Nic dziwnego, że stają się wtedy bardzo leniwe. W trakcie zimy koty najlepiej czują się w domu. Najlepiej czuja się w ciepłych pomieszczeniach a kominek jest swoistym marzeniem. Do leniuchowania świetnie sprawdzi się także kanapa lub ich miseczki. Nie pogardzą także różnymi smakołykami. Mimo wszystko brak ruchu może niekorzystnie odbić się na stanie ich zdrowia. Łatwo wtedy o nadwagę, przez co codzienna aktywność może być utrudniona. Wskazaniem jest odpowiednia dieta, która dzięki zbilansowaniu i urozmaiceniu uchroni nasze koty przed nadwagą. Nuda w przypadku kotów może sprawiać, że będą ona drażliwe, kapryśne i problematyczne. Żeby jej przeciwdziałać, powinniśmy zapewnić im odpowiednią rozrywkę. Wybór aktywności ma znaczenie i trzeba go dobierać umiejętnie. Trzeba uwzględnić takie czynniki jak temperament kota, jego wiek, stan zdrowia czy nawet upodobania. Jeżeli zwierze będzie zaciekawione tym, co dla niego przygotowaliśmy to połowa drogi za nami. Powinniśmy ciągle testować łowieckie umiejętności naszego pupila. W tym celu najlepiej sprawdzą się zabawy w polowanie. Kot goniąc za filcową myszką zapewne bardzo się zmęczy i sprawi mu to ogromną radość.

Podsumowując rozrywki, które przygotowaliśmy dla kota nie powinny być monotonne. Trzeba o tym pamiętać. Każde zwierze potrzebuje przestrzeni i swobody. Musi biegać, skakać i skradać się. Dzięki temu nigdy nie będzie się nudzić. To spore wyzwanie dla opiekuna. Przygotowanie drzew do wspinania lub specjalnych przeszkód nie powinno sprawić wielu problemów a efekt może być zdumiewający. Najlepiej czuja się w ciepłych pomieszczeniach a kominek jest swoistym marzeniem. Do leniuchowania świetnie sprawdzi się także kanapa lub ich miseczki. Nie pogardzą także różnymi smakołykami.