3 stycznia 2017 Udostępnij

Kocie zmysły

Koty potrafią bardzo dobrze widzieć w ciemnościach. Ich oko jest bardzo czułe i wystarczy mu do sześciu razy mniej światła niż oku ludzkiemu. Dzięki temu w nocy widza niemal tak samo dobrze, jak za dnia. Ta czułość oka jest porównywalna do czułości aparatu fotograficznego.

Kocie zmysły
Mimo wszystko kot nie jest w stanie widzieć w całkowitym mroku. To jest po prostu niemożliwe. Jednak nawet bez światła koty radzą sobie one dobrze. Zawdzięczają to swoim wibrysom, czyli wąsom. Dzięki nim są w stanie pokonać bez problemu większość przeszkód. Dodatkowo koty mają bardzo dobry słuch. Dosyć ciekawe jest to, że obraz, który widzi kocie oko jest nieostry. Jedna bez problemu są one w stanie rozpoznać sylwetkę. Czasami przez to łatwo je zaskoczyć, np. gdy wrócimy i będziemy mieli czapkę na głowie. Kąt widzenia kotów zasługuje na uznanie. Jest on bardzo szeroki tak jak w przypadku psów. Mówimy tutaj o około 285 stopniach. Dla porównania człowiek widzi jedynie w 180. Obraz, który widzi kot z pewnością ma wiele barw. Jednak jest to całkiem świeże podejście, gdyż jeszcze do niedawna uważano inaczej. Badania wskazują, że koty potrafią rozróżniać kolory, ale nie wszystkie. Słabo radzą sobie z barwą czerwoną. Oko kota wręcz zadziwiająco jest w stanie wychwycić nawet najmniejszy ruch. Dzięki temu są one tak dobrymi łowcami. Gdy mowa o zmyśle węchu kotów to jest on bardzo dobrze rozwinięty. Już przy narodzinach jest on doskonały a później staje się jedynie lepszy. Powszechnie przyjęło się mówić, że koty jedzą nosem. Chodzi tutaj o to, że to właśnie tym zmysłem te zwierzaki decydują co zjedzą a czego nie. Są one także w stanie rozpoznać inne osobniki po zapachu ich moczu. Kotom możemy także pozazdrościć orientacji w terenie. Nasz pupil będzie w stanie znaleźć drogę do domu nawet z odległości piętnastu kilometrów. W gronie kocich zmysłów, które zasługują na podziw znajduje się także słuch. Jest on zdecydowanie lepszy niż człowieka. Koty bardzo dobrze potrafią określi skąd dokładnie pochodzi dźwięk. W ten sposób określają pozycję swojej ofiary.

Podsumowując czasami przez to łatwo je zaskoczyć, np. gdy wrócimy i będziemy mieli czapkę na głowie. Kąt widzenia kotów zasługuje na uznanie. Jest on bardzo szeroki tak jak w przypadku psów. Mówimy tutaj o około 285 stopniach.